Twórcy pracowni

Daria Kopiec (1983) – reżyserka filmów animowanych. W roku 2003 ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni – Orłowo. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi na Wydziale Operatorskim, specjalizacja: Animacja i Filmowe Efekty Specjalne. Współtwórczyni I Przeglądu Filmów Animowanych ANIMAKCJA w Łodzi. W latach 2006-2007  stypendystka w École Nationale Supérieure des Arts Visuels – La Cambre w Brukseli. Od lutego 2008 roku do dnia dzisiejszego reżyser studenckiego teatru Politechniki Łódzkiej „Teatr Nieobliczalny”. Pracuje jako kolorystka materiałów filmowych (na systemie DaVinci Resolve) w firmie Packshot.  Prowadziła warsztaty z pikselacji w ramach Polskiej Prezydencji Se-ma-for European/Asian Express 2011 (Pekin, Madryt, Tokio, Paryż). Wyreżyserowała teledysk dla łódzkiego zespołu Samokhin Band („Habibi”), dla zespołu PIN („Film o sobie”), dla zespołu Lady Pank („Dziewczyny dzisiaj z byle kim nie tańczą”), dla zespołu Manchester („Nie chce się spać”), dla zespołu T.Love („Lucy Phere”). Współpracuje z Fundacją Pogranicze przy projekcie Kolekcja Filmowa Opowieści Pogranicza.

Filmografia: Anunnaki (2004), Wella – Viva One Night Mouse (2005),  Femme fatale (2005), Osiem (2006), Agata Nowicka opowiada o twórczych inspiracjach codzienności – PROJEKT ENDO oraz Karolina Gruszka o adaptacjach filmowych prozy Iwaszkiewicza (2008), Nescafee 3 in 1 (2008), Zuzanna (2010).

Bożena Szroeder – animatorka kultury, pedagog. Autorka projektu trzyczęściowego projektu „Kolekcja Filmowa Opowieści Pogranicza”. Pracuje w Ośrodku „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”, którego jest współtwórczynią. Od wielu lat prowadzi pracownię teatralną z dziećmi i jest liderem programu „Kroniki sejneńskie”. Z teatrem dziecięcym wyreżyserowała spektakle „Róża” i „Kroniki sejneńskie”. Jest autorką nowatorskiego programu edukacji interkulturowej dla dzieci, który jest realizowany w szkołach sejneńskich i stał się wzorem dla szkół z innych regionów Polski. Jest także współprowadzącą program „Gra szklanych paciorków” – o pracy kulturowej nad pamięcią i tożsamością miejsca zamieszkiwanego przez dzieci, program ten jest obecnie realizowany z wieloma ośrodkami w Polsce i Europie. Ponadto zajmuje się historią i kulturą Cyganów-Romów, prowadzi dział cyganików w Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza. Zrealizowała  takie programy jak „Cygańska Wioska Artystyczna” czy „Tabor”, które odbywały się w wioskach zamieszkałych przez społeczność romską. Współtwórczyni Muzeum Tradycji Kulturowych Sejn oraz zastępca redaktora naczelnego polsko-litewskiego pisma „Almanach Sejneński”. Laureatka Nagrody Honorowej im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” (2012 rok).

Dodaj komentarz